Canadian Geographic Challenge 2015/2016

Grades 7 - 10 Winners

1st Place
Jack Cheng
Alberta

2nd Place
Jessica Cao
Ontario

3rd Place
William Chapman
Ontario

Participating students

Alberta
Aaron Abraham Calgary
Hayk Arakelyan Calgary
Jack Cheng Calgary
Calthen Chmilar Mundare
Cameron Frewin Calgary
Rachel Ghitter Calgary
Filip Jeftic Calgary
Tawfeeq Mannan Edmonton 
Ashwath  Puchakatla Edmonton
Jax Rempel SE Calgary
Irshad Sayed Edmonton
Taron Schouten Strathmore
Mary Ashley Ulob Calgary
Daniel Wierenga County of Barrhead
Ethan Wong Calgary
British Columbia
Yu Adam Tsawwassen
Benjamin Bailly Vancouver
Philip-Maynard Davies Vancouver
Lydia Davis Whistler
Sebastian Harris Qualicum Beach
Layla Hingley Dawson Creek
Mateo Hinojosa Wilson Burnaby
Tucker Hoszouski Grasmere
Reece Johnston J Comox
Christian  Kyle Vancouver
Logan Mathers Surrey
Logan McLennan Comox
AJ Porohowski Langley
Daniel Raikadroka Surrey
Kia Rashidi Vancouver
Simon Smith vancouver
Daniel  Wei Smiathers
Yang (Phillip) Xia Vancouver
Richard Xiang Surrey
Wrenn Yano Lac La Hache
Eric Zhou burnaby
Manitoba
Mitchell  Barnes  Winnipeg 
Giuseppe  DAmico Niverville
Zenon Kristalovich Shoal Lake
David Kroeker Winnipeg
Emily Reimer Steinbach
Solomon Schlegel Morden
New Brunswick
James Cogswell Moncton
Owen  Fletcher Fredericton
Andrew Hirtle Quispamsis
Holden  O'Donnell Fredericton
Frank Qio Moncton
Newfoundland and Labrador
Taylor Keefe Churchill Falls
Nathan  Mullins torbay
Alexander Steeves St John's
Alexander Steeves St John's
Northwest Territories
Joshua DeKwant Inuvik
Nova Scotia
Isobel  Anderson Halifax
Adam Bobadilla-Amaran Brookedale
Evan  Fingerhut Dartmouth
Yarden Gedalia Halifax
Yarden Gedalia Halifax
Aiden  Hunt Halifax
Ria  Juurlink Antigonish
Ryan MacLean Port Hood
Leah Morrison Sydney
Jorge Poulain Upper Sackville
Matthew Wadden Sydney
Nunavut
Chloë Nevin Iqaluit
Ontario
Meghan Ash Fordwich
Ahmed Berih Toronto
Emily Boersema Richmond Hill
Stephen Bogle Toronto
Brooke Brohart Massey
Jessica Cao Toronto
A.J. Cava Brampton
William Chapman Stittsville
Mikaela  Coleman Monkland
Kaitlyn Crombeen Toronto
Hailey  Cummings Owen Sound
Patrick de la Bastide Newmarket
Harteek Dehal Toronto
Sukhmani  Dhillon King City
David Dickhout Dunnville
William Dixon  
Jake Douglas Peterborough
Jacky Duong Toronto
Zoey Eshkakogan Nakina
Michael Faccia Richmond Hill
David Fan Markham
Ryan Ferguson Brantford
Thomas  Fernandes Toronto
Sophie Fiala Toronto
John  Fitzgerald Toronto
John  Fitzgerald Toronto
Joey Frost Peterborough
Finlay Gane Toronto
Tessa Gayer Toronto
Aly Genner Allenford
Leah Girard Carleton Place
Joseph Gordon Brantford
Joseph Gordon Brantford
Kate Groenewegen Toronto
Matthieu Hancock-LeFebour Ottawa
Abdullah Hassan Mississauga
Kathleena Henricus Mississauga
Taylor Heyink Wellandport
Victoria Horrocks Ottawa
test ing Ottawa
Fardin Islam Toronto
Emma Jagt Hamilton
Daniel  Jiang North York
Nicole Kester Ottawa
Sydney Kikkert St. Thomas
YOON SAE KIM toronto
Jaxon Konrad Guelph
Nicholas Kozachuk London
Janelle  Kroondijk Burford
Eli Lang Toronto
vicki lefebvre ottawa
Jia Nan  Liu Markham
Adam Mainella Toronto
Armaan Marwaha Toronto
Michael McDonald Mississauga
Gordie McDonell Markham
Ciaran McKinley Aurora
Jacob Meleka Brantford
Antonio Mendoza Scarborough
Noah  Mero Toronto
Oliver Morton Toronto
Adam Orfao Toronto
michael orszag Toronto
Ryan Papp Nepean, Ontario
Samir Pathiranage Oakville
Owen Phillips Fergus
Chris Popovits Sydenham
Nathan Poste Waterloo
Patrick Prochazka Mono 
Joshua Rathinthra Scarborough
Erin Rebello Scarborough
Charlotte Reed Toronto
Johanna  Reinhardt Campbellville
Joshua Schat Mt. Elgin
Geetinder Singh Ottawa
Duncan  Spizzirri Toronto
Matthew  Stel Smithville
Morgan Tamminga Strathroy, 
Jaedon Thileepan Mississauga
Maja Toman Toronto
Aaron Vanleeuwen Fergus
Eva Vanleeuwen Guelph
Eva  Vanleeuwen Guelph
Caleb Vermeulen Caledonia
Maddie Welch Ancaster
Abbey Wilson Stittsville
Andrew Wilson Windsor
Ben  Woodward London
Caleb Woolcott Toronto
Reana Yan Mississauga
Daniel Zagrodney Toronto
Reegan Zettel Walkerton
Prince Edward Island
     
Quebec
Thomas Emmanuel ôté Longueuil
Sebastian Gonzalez Pineda Montréal
Lea Montplaisir Montreal 
Marlo Scharf Hampstead
Kristiaan van den Hoeven Saint-Lambert
Saskatchewan
Alaric Esau Gravelbourg
Matthew  Foley Melville
Zane  Schwandt Redvers
Yukon
Dakota Crawford Whitehorse